خانه کتابخانه کتابخانه -اطلاعات کلی

خدمات کتابخانه

خدمات کتابخانه
تاریخ درج : 1394/08/25    تاریخ بروز رسانی :1397/08/20    تعداد بازدید:3527

خدمات کتابخانه

کتابخانه تخصصی سازمان سنجش آموزش کشور در دی ماه سال 1380 تحت پوشش مرکز تحقیقات، ارزشیابی، اعتبارسنجی و تضمین کیفیت آموزش عالی، سازمان‌دهی کتابخانه و پس از آن ارائه خدمات را  آغاز کرد.

فعالیت‌های عمده کتابخانه شامل خدمات فنی و خدمات عمومی است:

الف- خدمات عمومی: تلاش سازمان‌یافته کتابخانه برایبهره‌‌گیری از مجموعه به منظور برآوردن نیازهای اطلاعاتی کاربران مانند امانت، کار مرجع ، اطلاع‌ رسانی و ... است. کتابخانه تلاش می‌کند تا نیازهای اطلاعاتی کاربران را با تأمین خدمات به موقع و مناسب از ارائه مدرک یا تصویر آن گرفته تا ارائه الکترونیکی اطلاعات، پاسخگویی به پرسش‌ها، جستجو در منابع، خدمات آگاهی‌‌رسانی، اشاعه گزینشی اطلاعات، ارائه فهرست تازه‌ها و خدمات ارجاعی برآورده سازد.

ب- خدمات فنی: کتابخانه برای ساخت و سازماندهی کتاب‌ها، اسناد و مدارک، نشریات ادواری و سایر مواد خواندنی اعم از چاپی و غیر چاپی و حفظ و مراقبت از آنها صورت می‌پذیرد و شامل بخش‌های مجموعه‌سازی، فهرست‌نویسی، رده‌بندی و نمایه‌سازی است.

بخش مجموعه‌ سازی کار سفارش و تهیه منابع اطلاعاتی چاپی و غیر چاپی را به عهده دارد. منابع اطلاعاتی عمدتاً از طریق کارشناسان گروه‌های مختلف، کاتالوگ‌های ارسالی و سایت ناشران، کتابنامه مقاله‌­ها و کتاب­‌های تخصصی شناسایی و گزینش می‌شوند. درنهایت، بر اساس سیاست‌ها و خط مشی‌های موجود (عمدتاً در راستای محورهای پژوهشی گروه‌های کاری مرکز تحقیقات) و بر اساس بودجه اختصاص یافته، گزینش نهایی و خرید کتاب و سایر منابع اطلاعاتی انجام می‌گیرد. شایان ذکر است منابعی نیز به صورت اهدایی از نهادهای دولتی و اشخاص دریافت می‌شود و چنانچه موضوع این منابع در راستای موضوعات کتابخانه باشد، وارد مجموعه می‌گردد.

رده‌بندی و فهرست‌نویسی کتاب‌های فارسی و انگلیسی به روش رده‌‌بندی کتابخانه کنگره (LC) انجام می‌شود.

نمایه‌‌سازی گزارش‌ها و مقاله‌‌ها و سازمان‌دهی فیزیکی منابع از دیگر فعالیت‌های بخش خدمات فنی است. منابع کتابخانه عمدتاً شامل حوزه‌های موضوعی علوم تربیتی، علوم اجتماعی، روان‌شناسی و موضوعات وابسته به آنها مانند آمار و روش تحقیق است. بخش محدودی نیز به سایر موضوعات درخواستی و مورد علاقه کارکنان سازمان اختصاص یافته است.

۱۵۶۷۵۵۱
تعداد بازدید کل :
۶۲
تعداد افراد آنلاین :
۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۰۵:۱۰:۴۵
تاریخ :
تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي