خانه کتابخانه کتابخانه -اطلاعات کلی

آشنایی با کتابخانه

آشنایی با کتابخانه
تاریخ درج : 1394/08/25    تاریخ بروز رسانی :1397/06/21    تعداد بازدید:843

مقدمه

در جهان اطلاعات محور امروز، کتابخانه‌‌های تخصصی از مهم‌ترین مراکزی هستند که برای دسترسی به اهداف تحقیقاتی، آموزشی و کاری پژوهشگران، به گردآوری، سازماندهی و اشاعه اطلاعات می‌پردازند. کتابخانه­‌های تخصصی از مهم­ترین ابزارهای پژوهش محسوب می­‌شوند و پژوهش نیز در بازگشت سرمایه نقشی محوری ایفا می­‌کند. امروزه بیشتر مؤسسات و سازمان­‌ها به بالا بودن ارزش افزوده کتابخانه­‌ها و نقش خدمات کتابخانه‌ه­ای در توسعه سازمانی و ملی وقوف کامل دارند. پژوهش‌های انجام شده نشان داده است ارزش مالی مقدار زمانی که کاربران در کتابخانه‌­های تخصصی صرف می­‌کنند بسیار بیشتر از هزینه راه‌­اندازی خدمات این کتابخانه­ ها می­‌باشد.

نقش آموزشی کتابخانه‌های تخصصی در ارتقاء مهارت‌­های کارکنان نیز انکارناپذیر است. کتابخانه از نظر کاری و اجتماعی موجب افزایش اثربخشی کارکنان شده و به عنوان مرکزی برای پیشرفت سواد و عنصری برای توسعه سرمایه‌های ذهنی محسوب می­‌شود و با حمایت­‌های علمی و پژوهشی به تدریج کارکنان سازمان را به افرادی آگاه و کارآمد تبدیل می‌­کند. کتابخانه واحدی مؤثر در سازمان برای افزایش بهره‌وری است و نقطه قوت آن در سود رسانی به مشتریان است که به سود اقتصادی سازمان و در نهایت به سود جامعه در سطوح مختلف منجر خواهد شد.


منابع موجود در کتابخانه و بخش اسناد و مدارک شامل:

1- کتاب فارسی

2- کتاب انگلیسی

3- نشریات ادواری

4- گزارش‌‌های علمی، پژوهشی و آماری

5- دفترچه‌ راهنمای آزمون‌ها از سال 1347

6- بانک مقالات تمام متن فارسی «نمایه»

نرم‌افزار کتابخانه، نرم‌افزار Digilib پارس‌آذرخش با قابلیت جستجوی تحت وب می‌باشد. فهرست تازه‌‌های کتابخانه از طریق اینترنت و اینترانت در دسترس است.
۴۴۵۲۷۱
تعداد بازدید کل :
۱۲
تعداد افراد آنلاین :
۱۳۹۷/۰۷/۲۹ - ۲۱:۵۰:۳۳
تاریخ :


تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي