خانه کتابخانه کتابخانه -اطلاعات کلی

آشنایی با کتابخانه

آشنایی با کتابخانه
تاریخ درج : 1394/08/25    تاریخ بروز رسانی :1397/08/20    تعداد بازدید:2767

مقدمه

در جهان اطلاعات‌محور امروز، کتابخانه‌‌های تخصصی از مهم‌ترین مراکزی هستند که برای دسترسی به هدف‌های تحقیقاتی، آموزشی و کاری پژوهشگران، اطلاعات را گردآوری، سازماندهی کرده و اشاعه اطلاعات می‌دهند. کتابخانه­‌های تخصصی از مهم­‌ترین ابزارهای پژوهش محسوب می­‌شوند و پژوهش نیز در بازگشت سرمایه نقشی محوری ایفا می­‌کند. امروزه بیشتر مؤسسات و سازمان­‌ها به بالا بودن ارزش افزوده و نقش خدمات کتابخانه‌ه­ا در توسعه سازمانی و ملی وقوف کامل دارند. نتایج پژوهش‌های انجام گرفته، نشان می‌دهد ارزش مالی مقدار زمانی که کاربران در کتابخانه‌­های تخصصی صرف می­‌کنند بسیار بیشتر از هزینه راه‌­اندازی خدمات این کتابخانه­‌هاست.

نقش آموزشی کتابخانه‌های تخصصی در ارتقاء مهارت‌­های کارکنان نیز انکارناپذیر است. کتابخانه از نظر کاری و اجتماعی موجب افزایش اثربخشی کارکنان شده و به‌عنوان مرکزی برای پیشرفت سواد و عنصری برای توسعه سرمایه‌های ذهنی محسوب می­‌شود و با حمایت­‌های علمی و پژوهشی به تدریج کارکنان سازمان را به افرادی آگاه و کارآمد تبدیل می‌­کند. کتابخانه واحدی مؤثر در سازمان برای افزایش بهره‌وری است و نقطه قوت آن در سود رسانی به مشتریان است که به سود اقتصادی سازمان و در نهایت به سود جامعه در سطوح مختلف منجر خواهد شد.


منابع موجود در کتابخانه و بخش اسناد و مدارک شامل:

1- کتاب‌های فارسی

2- کتاب‌های انگلیسی

3- گزارش‌‌های علمی، پژوهشی و آماری

4- دفترچه‌ راهنمای آزمون‌ها از سال 1347 تاکنون

نرم‌افزار کتابخانه، نرم‌افزار Digilib پارس‌آذرخش با قابلیت جستجوی تحت وب است. فهرست تازه‌‌های کتابخانه نیز در پرتال کتابخانه در دسترس است.
۱۵۶۷۴۳۱
تعداد بازدید کل :
۲۵
تعداد افراد آنلاین :
۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۰۴:۰۰:۳۵
تاریخ :
تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي