خانه اخبار اخبار سايت

مسئولیت­‌های حرفه­‌ای سازمان سنجش آموزش کشور در فرایند انتخاب رشته آزمون سراسری

- مسئولیت­‌های حرفه­‌ای سازمان سنجش آموزش کشور در فرایند انتخاب رشته آزمون سراسری
تاریخ درج : 1397/05/15    تاریخ بروز رسانی :1397/11/15    تعداد بازدید:1936

«مسئولیت­‌های حرفه‌ای سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان یک نهاد تخصصی ملی

در فرایند انتخاب رشته آزمون سراسری»

رضا محمدی*

مقدمه:

سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان نهادی ملی تخصصی در سال 1347 و براساس یک نیاز واقعی درخصوص ساماندهی روش‌­ها و رویکردهای ورود به آموزش عالی با چشم‌­اندازی به نیازهای توسعه­‌ای ملی و هدایت استعدادها به سمت و سوی تحقق آن­ها براساس اصل عدالت و برخورداری همگان براساس توان و استعداد خود برای ورود به آموزش عالی تشکیل گردید.

در واقع اطلاق اصطلاح نهاد برای سازمان اشاره به ویژگی­‌هایی همچون تخصص­‌مداری، پاسخگویی به نیازهای اساسی و شفافیت و مسئولیت‌­پذیری در قبال آن­ها، استمرار و پایداری و انعطاف­‌پذیری دارد. شناخت و اعتماد مردم به سازمان و سرمایه اجتماعی ایجاد شده، نهادی شدن سازمان را در پی داشته است و به این علت می­توان دموکراتیزه‌­شدن سازمان را گامی اساسی در راه نهادی­‌شدن آن دانست؛ چرا که سازمان همواره به محیط محاط خود به عنوان منشاء ارزش‌­ها پاسخ لازم را از طریق تقویت بعد تخصصی و حرفه­‌ای­‌گرایی و انعطاف‌­پذیری جهت پاسخگویی به نیازهای اساسی مخاطبان خود داده است.

سازمان همواره درصدد توسعه عقلانیت و رعایت عدالت و پاسخگویی به نیاز اساسی مخاطبان خود بوده و از این طریق توانسته است مشروعیت خود را کسب و ارتقاء دهد. بر این اساس است که می‌توان گفت نهاد سنجش آموزش کشور براساس اصول پویایی سازمانی، تأکید بر فرایندهای کاری و ارزش‌گذاری به نتایج حاصله، بهسازی و بهبود مستمر، تغییر نقش‌­های مدیریتی به مربی­‌گری و تسهیل­‌کنندگی و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات روز، در پی پاسخگویی کارا و اثربخش به نیازهای مخاطبان خود است.

با توجه به موارد مذکور سازمان سنجش آموزش کشور خود را موظف و متعهد به آموزش و اطلاع‌­رسانی و ارائه داده و اطلاعات معتبر، مستند و قابل اتکاء به داوطلبان آزمون سراسری و خانواده‌­های آن­ها و متولیان امر مشاوره و راهنمایی به این عزیزان می‌­داند.

اکنون که آزمون سراسری سال 1397 برگزار و نتایج اولیه اعلام شده است، مرحله انتخاب رشته و دانشگاه محل تحصیل به عنوان حلقه­‌ای از این فرایند سرنوشت­‌ساز فرا رسیده است. این مرحله حساس و البته سرنوشت‌­ساز است از این بعد که آینده تحصیلی و شغلی فرد را مشخص می­‌سازد و به تبع خانواده، داوطلب، مشاوران متعهد و متخصص و سازمان سنجش آموزش کشور هر یک مسئولیت و تعهدی دارند که در تعامل و ارتباط با هم و براساس اصول علمی، انسانی و اخلاق حرفه‌­ای می­‌توانند بهترین نتیجه را برای داوطلبان به بار آورند. این امر در غیاب یک ساز و کار مؤثر هدایت تحصیلی در آموزش و پرورش پیش از دانشگاه اهمیت دو چندان پیدا می­‌کند. در ویژه­‌نامه انتخاب رشته آزمون سراسری نقش‌­های سه گانه خانواده، داوطلب و مشاوران را به اختصار توضیح دادیم. تأکید ما از این جهت است که متأسفانه در این بازه زمانی ضمن ایجاد و رشد قارچ­‌گونه مؤسسات انتخاب رشته و نیز تبلیغات اغواکننده حتی از کانال رسانه ملی توسط چند مؤسسه آموزشی که بازار کاذب آموزش و در این دوره، انتخاب رشته را در اختیار دارند، آرامش و فرصت تفکر را از داوطلبان و خانواده‌­های آن­ها گرفته ­است. در این بازاری که هیچ­‌گونه نظارتی در آن وجود ندارد، این مؤسسات از کانال­‌ها و روش‌­های مختلف ضمن تبلیغ و جلب اعتماد داوطلبان به صورت غیراخلاقی ضمن برقراری ارتباط با آن­ها و اخذ اطلاعات و داده­‌های آزمونی آن­ها و با تکیه بر حجم غیر قابل اطمینان از داده‌­های پراکنده داوطلبان به ارائه خدمات به اصطلاح مشاوره انتخاب رشته و تعیین رشته و دانشگاه محل تحصیل آن­ها گاه با دریافت هزینه­‌هایی که حتی در تصور هم نمی­‌گنجد، باعث به بیراهه کشاندن داوطلبان و در نهایت باعث سرخوردگی آن­ها می‌­شوند.

بر این اساس سازمان سنجش آموزش کشور سعی کرده در حد امکانات در اختیار خود، حداکثر تلاش را برای آگاهی داوطلبان جهت جلوگیری از به دام افتادن آن­ها در تور مؤسسات آموزشی و نیز ارائه هر آنچه برای یک انتخاب رشته درست، اصولی و متناسب با توان و استعدادهای داوطلبان لازم است به عمل آورد. براساس دانش و تجربیات حاصل از نیم قرن فعالیت سازمان سنجش آموزش کشور، با جدیت و با قاطعیت می­‌توان گفت هر آنچه داوطلبان برای یک انتخاب رشته لازم دارند توسط سازمان تدارک دیده شده است، که در ادامه به معرفی آن­ها می‌­پردازیم.

الف ـ ویژه­‌نامه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1397 :

ویژه­‌نامه مذکور در 48 صفحه و در 13 عنوان حاوی اطلاعات مفید و ارزنده‌­ای برای داوطلبان، خانواده‌­های آنان و مشاوران حرفه­‌ای، متعهد و متخصص است که با مطالعه آن می‌­توان انتخاب رشته­‌ای مطمئن و مبتنی بر اصول علمی و واقعیات آزمون سراسری سال 1397 را انجام داد. در این ویژه‌­نامه، مطالب زیر به بهترین نحوه ممکن تشریح شده است:

-         آینده‌­ای روشن با انتخابی آگاهانه

-         مهم­ترین ضوابط و نکات مورد توجه در انتخاب رشته آزمون سراسری

-         بومی­‌پذیری در آزمون سراسری سال 1397

-         شیوه‌­های پذیرش دانشجو در آزمون سراسری سال 1397

-         سهمیه­‌بندی در آزمون سراسری سال 1397

-         آشنایی با محتوای کارنامه نتایج علمی آزمون سراسری سال 1397

-         روش نمره کل­‌سازی در آزمون سراسری سال 1397

-         خانواده، داوطلب و مشاور، نقش‌­های سه­‌گانه­‌ای که باید یکدیگر را تقویت کنند

-         نگاهی به وضعیت پذیرش در گروه­‌های آزمایشی

-         راهنمای انتخاب رشته مجازی آزمون سراسری سال 1397

-         مراحل انتخاب رشته اینترنتی (اصلی) آزمون سراسری سال 1397

-         پرسش و پاسخ‌­های رایج درخصوص انتخاب رشته آزمون سراسری

-         توصیه‌­های حفاظتی و امنیتی به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته.

با مطالعه مطالب بالا و نیز مطالعه «راهنمای عملی انتخاب رشته آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالی» این توانمندی در داوطلبان ایجاد می‌­شود که به سراغ سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش آموزش کشور رفته و انتخاب رشته‌­ای عقلانی، مبتنی بر واقعیات، استعداد و علاقه خود انجام دهند.

ب ـ راهنمای عملی انتخاب رشته آزمون سراسری ورود به دانشگاه­‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سال 1397 :

شاید یکی از دغدغه‌­های داوطلبان، خانواده­‌ها و مشاوران متعهد و متخصص حجم دفترچه شماره (2) انتخاب رشته آزمون سراسری و نحوه ارائه و چینش­ مطالب آن باشد. بر این اساس مرکز تحقیقات درصدد برآمد تا براساس اصول طراحی آموزشی متناسب با شرایط جسمی و روانی داوطلبان آزمون سراسری مطالب اصلی و کلیدی دفترچه مذکور به همراه سایر اطلاعات موردنیاز داوطلبان را در قالب یک راهنمای عملی و گام به گام طراحی و در اختیار آن­ها قرار دهد. در واقع در این راهنما اطلاعات موردنیاز برای انتخاب رشته اولویت‌­بندی شده است. بنابراین مسیر انتخاب رشته در بخش اول براساس نحوه دریافت کارنامه علمی آزمون سراسری و چگونگی استفاده از محتوای آن، اطلاعات ثبت‌­نامی، نحوه انتخاب کد رشته محل­‌ها و ورود آن­ها به فرم اصلی انتخاب رشته و نیز انتخاب رشته‌­های صرفاً با سوابق تحصیلی ترسیم شده است. در ادامه قوانین و مقررات تأثیرگذار بر فرایند انتخاب رشته از جمله سهمیه‌­بندی و بومی­‌گزینی ارائه و در ادامه انواع شیوه­‌های گزینش، شرایط کلی تحصیل در دانشگاه و آشنایی با دوره­‌های تحصیلی ارائه شده است.

 

ج ـ سامانه (نرم­‌افزار) مجازی انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور:

نرم­‌افزار مجازی انتخاب رشته سازمان با توجه به داده و اطلاعات مبنایی طراحی آن، معتبرترین نرم‌­افزار راهنمای انتخاب رشته در کشور است. این نرم­‌افزار براساس داده و اطلاعات آزمونی داوطلبان شرکت­‌کننده در آزمون سراسری سال 1397 و اطلاعات رشته محل­‌های سال گذشته 1396 و با توجه به کلیه قوانین، شرایط و ضوابط آزمون امسال طراحی شده است. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور (www.sanjesh.org) و مراجعه به بخش «سامانه انتخاب رشته مجازی آزمون سراسری سال 1397» و کلیک بر روی آن، با صفحه‌­ای مواجه می شوند که پنج سامانه به تفکیک گروه­‌های آزمایشی در آن بارگذاری شده که به تناسب گروه آزمایشی می‌­توانند از این سامانه استفاده کنند. داوطلبان به ازاء هر گروه آزمایشی و پرداخت مبلغ 60/000 ریال و دریافت سریال اعتباری 10 رقمی می‌­توانند از این سامانه راهنمای انتخاب رشته (در مقایسه با نرم‌افزارهای رایج در بازار)، که از بالاترین اعتبار و سندیت، کم­ترین هزینه و در عین حال معتبرترین مشاوره به داوطلبان برخوردار است، استفاده کنند.

این نرم­‌افزار ضمن برخوردار بودن از قابلیت جستجو و محدود کردن اطلاعات رشته محل­‌ها براساس نوع دوره، مقطع، استان و رشته، فهرستی مشتمل بر 250 رشته محل به داوطلب را پیشنهاد می­‌دهد که هر چه به سمت رشته‌­های پیشنهادی پائین‌­تر حرکت کنیم شانس قبولی افزایش می­‌یابد.

بنابراین سازمان انتظار دارد که داوطلبان آزمون سراسری با مطالعه مستندات چاپ و منتشر شده از سوی سازمان و استفاده از نرم‌­افزار مجازی انتخاب رشته و بدون پرداخت هزینه‌­های اضافی و دریافت اطلاعات غلط و گمراه­‌کننده از مؤسسات و افراد غیر متخصص در این حوزه ،یک انتخاب رشته عقلانی، متناسب با واقعیت، توانمندی و استعداد فرد توسط خود وی انجام شود.

واقعیت امر این است که انتخاب رشته یک فرایند سرنوشت­‌ساز و تأثیرگذار در آینده تحصیلی و شغلی فرد است، بنابراین این خود داوطلب و خانواده وی هستند که بایستی با مشاوره با افراد متعهد و متخصص و استفاده از داده و اطلاعات مستند و معتبر مناسب­‌ترین تصمیم را بگیرند و از واگذاری آن به افراد و مؤسسات نامعتبر غیر متخصص جداً خودداری نمایند


* عضو هیئت علمی سازمان سنجش آموزش کشور

۳۸۹۲۹۹
تعداد بازدید کل :
۱۵
تعداد افراد آنلاین :
۱۳۹۸/۰۲/۰۲ - ۰۸:۴۷:۱۳
تاریخ :
تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي