خانه رویدادها رویدادها - نشست‌های علمی

یکپارچه‌سازی نظام سنجش، ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی؛ راهبردی برای استقرار نهاد ملی متولی

- تاریخ نشست:13 بهمن 1397** محل برگزاری: سالن همایش‌های صدا و سیما**گروه پژوهشی ارزشیابی آموزشی
تاریخ درج : 1398/02/04    تاریخ بروز رسانی :1398/02/11    تعداد بازدید:337

جامعیت و پیوستگی سنجش آموزشی مسئله‌ای است که ضرورت آن جهت پایش بهینه و کارآمد کل نظام آموزشی، کاملاً محسوس است. سنجش و ارزشیابی به تبعیت از چند‌پارگی نظام آموزشی کشور وضعیت یکپارچه و منسجمی ندارد و همین امر فرایند، نتایج و پیامدهای آن را دچار مسایل و چالش‌هایی از جمله دخالت سلایق مختلف نموده است. چرا که در حال حاضر چندین سازمان و نهاد از جمله مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، سازمان سنجش آموزش کشور در وزارت علوم، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور در وزارت بهداشت به صورت مستقل، مسئول بخشی از فعالیت‌های سنجش و اندازه‌گیری نظام آموزشی کشور در مقاطع تحصیلی مختلف در راستای ماموریت خود هستند و هر یک از این مراکز به­ طور مجزا به فعالیت مشغول هستند. تعدد مراکز مسئول فعالیت‌های سنجشی پیامدهای نامطلوبی در ابعاد سیاست‌گذاری، اقتصادی، روانی و اجتماعی برای نظام آموزشی به همراه دارد. هر چند که در سال‌های اخیر گام‌هایی در جهت ادغام  فعالیت‌های این مؤسسات برداشته شده است که می‌توان به تجمیع آزمون سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی و انجام کلیه فعالیت‌های مربوطه در سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد، اما هنوز با هدف نهایی که یکپارچگی کلیه  فعالیت‌های سنجشی نظام آموزشی در  قالب یک سازمان ملی است، فاصله زیادی وجود دارد.

دکتر رضا محمدی: دبیر علمی پنل یکپارچه­‌سازی نظام سنجش، ارزشیابی و تضمین کیفیت

عدم یکپارچگی سیاست‌گذاری، اختلالاتی در ساختار سیاست‌گذاری و حکمرانی کشور ایجاد کرده است: این­که باعث شده بروندادهای نظام آموزشی ویژگی‌‌های لازم را نداشته باشند. آن چیزی که در این پنل مورد تأکید ماست، این است که سنجش به معنی سنجش علمی یا آن چیزی که تحت عنوان کنکور یا آزمون می‌شناسند و موضوع ارزشیابی و تضمین کیفیت را در قالب یک نهاد ملی ببینیم.

دکتر مقصود فراستخواه: عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌­ریزی آموزش عالی

چرا ما نمی‌توانیم نهاد متولی به شکل یکپارچه برای سنجش و کیفیت و برای این مسائل داشته باشیم؟ فکر می‌کنم که علتش این است که ما ساختار نهادی‌مان ایراد دارد. تا زمانی که نهاد دولت اصلاح نشود، منظورم از دولت قوه مجریه نیست، state است. یعنی کل governance، یعنی good governance نداریم. تا زمانی که نهاد دولت و نهاد سیاست‌گذاری ایراد دارد، تبعاً باز هم­چنان نخواهیم توانست که این یکپارچگی را ایجاد بکنیم و به­ ویژه آن یکپارچگی پایداری داشته باشد. در نتیجه یک مقداری از زمانمان را بگذاریم برای اصلاحات نهادی در این سرزمین. یعنی اصلاحات نهادهای سیاست‌گذاری و ساختارهای سیاست‌گذاری، فرایندهای سیاست‌گذاری و حکمرانی.

 دکتر پرویز ساکتی: عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز

من ایمان دارم که ما الان در سطح کشور به اندازه کافی متخصص تستینگ و اندازه‌گیری داریم و اگر عزم ملی انجام بشود و یکپارچگی و تجمیع نیروها انجام بشود، می‌توانیم یک مجموعه تست استاندارد ملی مثل بسیاری از کشورهای دنیا طراحی بکنیم و این را در اختیار سیستم‌های آموزشی و سایر مشاغلی که هست بگذاریم.

دکتر بهروز طهماسب کاظمی: رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد سلامی

وقتی که در مورد حکمرانی در آموزش عالی و آموزش یا سنجش و ارزشیابی و تضمین کیفیت وارد می‌شویم، اوّل باید بگوییم که در کدام پارادایم حکمرانی داریم حرف می‌زنیم، یا شبه پارادایم حکمرانی حرف می‌زنیم. چون­که نمی‌توانیم خارج از یک شبه پارادایم تعریف شده دقیق و گاهی هم بومی­‌شده در کشور، نمی‌توانیم الا و لابد برگردیم که ما یکپارچه‌سازی انجام می‌دهیم یا انجام نمی‌دهیم. اصلاً خوب است یا بد است.

مهندس رحیمیان: معاون امور آزمون‌­های سازمان سنجش آموزش کشور

موضوع تضمین کیفیت و آموزش عالی نیاز به خیلی کار دارد. آموزش را از سنجش جدا کنیم. مادامی که آموزش با سنجش عمل بشود، بحث یکپارچه‌سازی خیلی عملیاتی نباشد. موضوع سنجش یک مقوله است، موضوع آموزش یک مقوله دیگر است.

۸۶۶۳۱۵
تعداد بازدید کل :
۲۲
تعداد افراد آنلاین :
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ - ۱۸:۱۱:۳۶
تاریخ :
تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي