پیوند ها

دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه‌ها

همزمان با تشکیل شورای نظارت و سنجش آموزش در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، به منظور کمک به اجرای مصوبات و گسترش ارتباط مطلوب بین دانشگاه‌ها و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در هریک از دانشگاه‌های کشور، دفتری به نام دفتر نظارت و سنجش زیر نظر معاونت آموزشی تشکیل گردید. در سال 1371 این دفتر به مدیریت نظارت و ارزیابی آموزشی تغییر نام یافت و در سال 1386 مقرر گردید تا در هر دانشگاه، دفاتر نظارت و ارزیابی وظایف خود را مستقیما زیر نظر رؤسای دانشگاه‌ها انجام دهند. این دفتر به منظور تحقق اهداف شورای نظارت و ارزیابی دانشگاه و وزارت متبوع ایجاد گردیده است.

اهتمام به امر کیفیت علمی یکی از مأموریت‌های مهم دانشگاه است.  دفتر نظارت و ارزیابی متولی ارتقاء کیفیت آموزشی در دانشگاه است. از امور مهمی که دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه انجام می‌دهد، ارزیابی نمرات دروس اعضای هیئت علمی، جمع‌آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز جهت رصد وضعیت آموزشی دانشگاه، بررسی و تحلیل نتایج ارزشیابی و سایر فعالیت‌ها جهت بهبود مستمر کیفیت آموزش است.

جهت دسترسی به دفاتر مستقر در دانشگاه ها اینجا را کلیک کنید.

 نهادهای ارزشیابی و تضمین کیفیت

بین المللی‌سازی دانش، تجارب و دستاوردهای حاصل از دو دهه راهبری نظام نوین ارزشیابی کیفیت یکی از الزامات تعالی کیفی این حوزه است. بر این اساس، شناخت سازمان­‌های جهانی و تعامل صحیح با شبکه‌­های متولی امر کیفیت در آموزش عالی از الزامات فرایند تضمین کیفیت نظام آموزش عالی می­‌باشد. چرا که نیاز مستمر جوامع به یکدیگر، خود بستری جهانی جهت تداوم حیات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی ملت‌ها ایجاد نموده است .

جهت دسترسی به نهادهای علمی حوزه ارزشیابی آموزشی اینجا را کلیک کنید.
مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناورینهادهای سنجش علمی

سنجش علمی به عنوان سازوکاری جهت کنترل کیفیت نظام آموزشی است که نقش تأثیرگذاری بر تعالی کیفی آن دارد. در کشور، سازمان سنجش آموزش کشور و کنکور را نماد این فعالیت علمی می‌دانند که به عنوان یک حوزه تخصصی دانشی دارای اصول، مبانی، الگوها و روش‌های خاص خود است. بر این اساس اطلاع از دانش و تجارب نهادهای علمی این حوزه می‌تواند بر کیفیت فعالیت‌های داخل افزوده و زمینه بین المللی‌سازی و تعالی کیفی آن را فراهم سازد.

جهت دسترسی به نهادهای علمی حوزه سنجش علمی اینجا را کلیک کنید.

انجمن‌های علمی

تاریخچه تشکیل انجمن‌های علمی در ایران با تشکیل ”جمعیت فیزیک و شیمی ایران“ در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با اجتماع تعداد از فیزیکدانان کشور در آزمایشگاه فیزیک دانشکده علوم دانشسرای عالی آغاز شد. در حدود سال ۱۳۲۰ ”کانون مهندسین ایران“، ”مجمع وکلای دادگستری“ و ”انجمن مامایی ایران“ نیز فعالیت خود را آغاز کردند. در دهه ۱۳۳۰، ”انجمن پزشکی“ فعالیت خود را شروع و در سال ۱۳۴۰ به انتشار نشریات مختلف گروه‌های پزشکی اقدام کرد. این دوره، که دوره اول فعالیت انجمن‌های علمی ایران نامیده می‌شود.

دوره دوم فعالیت انجمن‌های علمی سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۷۰ را در بر می‌گیرد. در این دوره نقش وزارت علوم و آموزش عالی در تشکیل انجمن‌های علمی محسوس بود. در واقع بیشتر انجمن‌های علمی با کمک این وزارتخانه تشکیل شدند. این امر نتیجه آگاهی از نقش انجمن‌ها در پیشبرد علم بود. شکل‌گیری انجمن‌هایی مانند ”انجمن ریاضی“، ”انجمن مدیریت“، ”انجمن حسابداری“ و ”انجمن روانشناسی“ با کمک علوم و آموزش عالی در آن سال‌ها و تصویب طرح تشکیل انجمن‌های علمی از سوی شورای هماهنگی دانشگاه‌ها، جلوه‌های بارز آن رویکرد است. به این ترتیب تا سال ۱۳۵۷، تعداد ۷۸ انجمن علمی در گروه‌های علوم پزشکی، علوم پایه، کشاورزی، فنی و مهندسی و علوم انسانی فعالیت خود را آغاز کردند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۲ مسئولیت انجمن‌ها و مجامع علمی کشور به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واگذار گردید و دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی، زیر نظر معاونت پژوهشی، اداره امور انجمن‌ها را برعهده گرفت. در سال ۱۳۶۶ نیز ”آیین‌نامه نحوه صدور تأسیس انجمن‌های علمی کشور“ تدوین شد. این آئین‌نامه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اختیار داد مجوز تأسیس انجمن‌های علمی را صادر یا فعالیت‌های آنها را تأیید کند.

دوره سوم از سال ۱۳۷۰ آغاز شد؛ در هفتم مهر ماه آن سال شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه شماره ۲۶۲ خود را صادر کرد. بر اساس این مصوبه صدور مجوز تأسیس انجمن‌های علمی، تجدید پروانه و نظارت بر حسن انجام کار آنها، بسته به مورد، برعهده وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاده شده‌است.

بر اساس مصوبه ۲۶۲، هم‌اکنون کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صدور مجوز تأسیس انجمن‌های علمی غیر پزشکی را برعهده دارد.

جهت دسترسی به انجمن های علمی مرتبط با حوزه آموزش عالی ، ارزشیابی آموزشی و سنجش علمی اینجا را کلیک کیند.

۱۵۶۷۴۸۱
تعداد بازدید کل :
۲۱
تعداد افراد آنلاین :
۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۰۴:۳۱:۲۷
تاریخ :
تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي